Godło logo_przedszkola_2_

 

 

O nas
Archiwum


 

GRUPA III

 

Wrzesień

 

        W naszej grupie jest 14 dziewczynek i 11 chłopców. Są dzieci 4-5 letnie. Chodzimy już drugi rok do przedszkola i jesteśmy starszakami.

        We wrześniu przypomnieliśmy sobie jakie zasady panują w naszej grupie, utrwaliliśmy zasady ruchu drogowego, szukaliśmy oznak jesieni.

        28 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji nasi goście -  piłkarki z klubu Cisy Nałęczów przeprowadziły piłkarski trening w ogrodzie przedszkolnym. Była rozgrzewka, następnie zostaliśmy podzielni na cztery drużyny. Każda z drużyn miała zbierać diamenty-piłki, a nasze trenerki mówiły i pokazywały,jak to to robić. Każda z drużyn zdobywała punkty. Czuliśmy się jak prawdziwi piłkarze.

       Kolejną niespodzianką tego dnia było spotkanie z panem rytmikiem. Poznaliśmy kolorowe tuby, które grają. Mogliśmy spróbować gry na nich, akompaniując do piosenki. Były też zabawy muzyczno - ruchowe.

       Z okazji Dnia Przedszkolaka pojechaliśmy na naszą pierwszą wycieczkę do Krainy Zabaw w Puławach. Byliśmy bardzo podekscytowani, ciekawi - Jak tam będzie?. W Krainie Zabaw każdy znalazł coś dla siebie: były zjeżdżalnie, tunele do przechodzenia, basen z kolorowymi kulkami, samochodziki, statek gdzie można było być kapitanem. Te atrakcje nas bardzo zmęczyły, niektórzy w drodze powrotnej „ucinali” sobie drzemkę.

Świętowaliśmy też Dzień Chłopaka.

 

 

Październik

       Rozmawialiśmy o przedszkolu dawniej i dziś. Z okazji Dnia Nauczyciela zaprosiliśmy panią Halinę Robak, która pracowała kiedyś w naszym przedszkolu. Słuchaliśmy z zaciekawieniem jak to było dawniej w przedszkolu, oglądaliśmy zdjęcia. Niektórzy z nas, bardziej dociekliwi, chętnie zadawali pytania. Przedstawiliśmy krótką część artystyczną, były wspólne zabawy z panią Halinką, a słodki poczęstunek zakończył nasze spotkanie.

Bierzemy udział w audycjach filharmonicznych "podróżując" po różnych regionach naszego kraju. Byliśmy już na Lubelszczyźnie i na Mazowszu.

       Dzięki przedstawieniom teatralnym możemy przenieść się w Krainę Bajek i Baśni.

Jeżeli ktoś z nas ma urodziny składamy życzenia, śpiewamy "Sto lat", rysujemy laurki a jubilat częstuje wszystkich cukierkami.

    

 

 

                                                                                                                         

 

 

 

 

 

 ............................................................................................................................................................

 

 

 

 

PRZEDSZKOLNE NOWINKI PAŹDZIERNIK 2012

Bezpieczeństwo

Nauczenie dziecka ostrożnego postępowania, to nie tylko wpajanie zasad bezpieczeństwa, ale też nauka odpowiedzialności za ich przestrzeganie. „Elementarz bezpieczeństwa powinien zawierać zasady dotyczące :

- bezpiecznego poruczania się pieszych po drogach (konieczność noszenia elementów odblaskowych, prawidłowy sposób przechodzenia przez jezdnię itp.)

- kontaktowania się z osobami nieznajomymi (niezawieranie znajomości baz asysty rodziców, nieprzyjmowanie prezentów i poczęstunków, nieotwieranie drzwi)

- wzywania pomocy (kiedy i do kogo się zwrócić)

- listy miejsc, zjawisk i przedmiotów niebezpiecznych.

Aby dziecko było bezpieczne, jednocześnie rozwijało w sobie poczucie odpowiedzialności, najlepiej wypośrodkować między dwiema skrajnościami: nadopiekuńczością, a zbytnim zaufaniem.

Aby mieć zaufanie do swojego dziecka w zakresie bezpieczeństwa, trzeba przede wszystkim bardzo dobrze je znać i wiedzieć, jak wiele już przyswoiło. Należy na bieżąco sprawdzać wiedzę dziecka w sytuacjach w pełni kontrolowanych przez dorosłego, np. poprosić , by przeprowadziło rodzica przez ulicę. Ważną funkcję pełni rozmowa o niebezpiecznych sytuacjach czy zachowaniach, ilustrowana życiowymi przykładami.

********************************************************************

 

Do przedszkola przychodzi pan policjant…

(…) O rany, co to był za dzień! Do naszej grupy przyszedł rumiany i gruby pan sierżant i mówił nam o tym, jak powinniśmy bać o nasze bezpieczeństwo.

- Moje drogie dzieci! Pamiętacie o Czerwonym Kapturku! Czy wiecie, co stało się, kiedy szedł przez las?

- Spotkał wilka! wrzasnęliśmy radośnie.

- Ano właśnie. – Pan policjant ze smutkiem pokiwał głową. – Dlatego unikajcie skrótów , lasków bezludnych miejsc ! Bo tam może zły wilk spacerować lub jechać samochodem, to jest, chciałem powiedzieć , przestępca maże jechać samochodem . I nie wsiadajcie do samochodów nieznajomych , którzy proponują, że was podwiozą! I wilk może zapukać do waszych drzwi, kiedy jesteście sami w domu, i powiedzieć, że jest z elektrowni! Albo da wam cukierka! To znaczy, chciałem powiedzieć, przestępca może zapukać – plątał się pan sierżant – a co się stało z babcią, kiedy wpuściła wilka?

- Została zjedzona – krzyknęliśmy wesoło, bo bardzo nam się podobała przemowa policjanta.

- Nie wpuszczajcie nigdy wilka, to jest przestępcy, do domu, bo on mieszkanie okradnie, a was zje lub zamknie w szafie! – zakończył z westchnieniem ulgi pan sierżant, a potem wydobył z kieszeni ogromną białą chusteczkę i wytarł spocone czoło.(…)

B.Wróblewska „Małgosia z leśnej podkowy”

********************************************************************

ciekawostki o pojazdach uprzywilejowanych

1.Skąd wóz strażacki czerpie wodę do gaszenia pożaru?

Po przyjeździe do pożaru strażacy podłączają pompę w swoim wozie do najbliższego hydrantu, czyli dużego kranu. Hydranty są rozmieszczone na ulicach miast i czerpią wodę jak każdy kran z rur wodociągowych. Pompa pompuje wodę do sikawek, którymi strażacy gaszą pożar.

2.Dlaczego z przodu karetki pogotowia wyraz „ambulans” jest napisany od tyłu?

Słowo „ambulans” znaczy po angielsku „karetka pogotowia”. W lustrze widać odwrotnie, więc jeśli to słowo napiszemy od tyłu, to kierowcy, którzy zobaczą napis w lusterku wstecznym swojego samochodu, będą mogli odczytać napis prawidłowo.

3.Dlaczego samochody policyjne mają błyskające światła?

Błyskające światła na policyjnym samochodzie przykuwają uwagę, nawet gdy nie słyszymy syreny policyjnego światła. Błyskające światło , informuje kierowców, że powinni zjechać na bok i zatrzymać się.

Zagadki o ruchu drogowym

*Jest przy każdej jezdni po to,

by chodzić po nim piechotą.

*Dobrym okiem bystrym słuchem

kieruje ulicznym ruchem.

*Zawsze przy jezdni stoję

I nikogo się nie boję.

gdy czerwonym okiem ruszam

do postoju auta zmuszam

a zielone oko moje

wolną drogę autom daje.

*Jak nazywamy te pojazdy,

które w czasie swojej jazdy

pędzą na czerwonych światłach

oraz trąbią z całej siły

ogłaszając wszystkim w mieście

że zdarzyło się nieszczęście.

 

 

Opracowała: Anna Wziątek

 

 

..............................................................................................................................................................

 

 

 

Listopad

W pierwszym tygodniu listopada utrwalaliśmy znajomość naszych symboli narodowych: flagi, godła, hymnu. Przypomnieliśmy sobie legendę o "O orlim gnieździe". Poznaliśmy sławnych Polaków: Mikołaja Kopernika, Fryderyka Szopena, Jana Pawła II. Uczyliśmy się jak odczytywać mapę Polski, a zdobyte wiadomości utrwaliliśmy na międzygrupowym konkursie "Palcem po mapie". Dotyczył on znajomości naszego kraju.

Drugi tydzień listopada spędziliśmy z Panem Tygodniem. Wykonywaliśmy wesołe zabawki na palce "Siedem dni tygodnia", a podczas zabawy dydaktycznej "Tydzień" zrozumieliśmy cykliczność dni tygodnia.

W kolejnym tygodniu  poznaliśmy różne misie i niedźwiadki. Przez cały tydzień przychodzili do nas rodzice i czytali nam książki o misiach, a w Dniu Pluszowego Misia razem z rodzicami i misiami wzięliśmy udział w zajęciach otwartych. Było bardzo miło.

W ostatnim tygodniu szukaliśmy sposobów na jesienną szarugę. Najlepszą okazją do wesołej zabawy były Andrzejki. Wróżyliśmy sobie: Jaka nas czeka przyszłość?, Jaki zawód wybierzemy?, Jak będzie miał na imię mój mąż lub żona? Były też zabawy taneczne i słodki poczęstunek.

 

                                                                                                                              

 

 

                                                                                                                              

 

                                                                                                                             

                                                                                                                              

 

 

                                                                                                                              

 

 

Grudzień

W pierwszych dniach grudnia ubraliśmy choinkę w naszej sali. Chcieliśmy aby wyglądała odświętnie, bo miał nas odwiedzić specjalny gość - Mikołaj. W dniu jego przybycia poszliśmy do kina, aby obejrzeć film pt: "Zakochany wilczek". Po powrocie Mikołaj czekał już na nas ze swoimi pomocnikami. Otrzymaliśmy słodkie prezenty, śpiewaliśmy piosenki o Mikołaju, zadawaliśmy dużo pytań, a na koniec spotkania były wspólne zdjęcia.

W drugim tygodniu sprawdzaliśmy czy na pewno przyszła do nas zima. Badaliśmy właściwości śniegu.

W ostatnim tygodniu grudnia w przedszkolu był już świąteczny nastrój. Przypomnieliśmy sobie zwyczaje dotyczące Świąt Bożego Narodzenia, robiliśmy świąteczne stroiki.

Bardzo nam się podobały Jasełka przygotowane przez uczniów Szkoły Muzycznej im. J.Paderewskiego w Nałęczowie. Potem było wspólne kolędowanie, składanie życzeń. Był słodki poczęstunek.

 

 

                                                                                                                            

 

 

                                                                                                                            

                                                                                                                     

 

Styczeń

     W pierwszych dniach stycznia zapoznawaliśmy się z nazwami miesięcy. Sprawdzaliśmy , kto w jakim miesiącu się urodził. W drugim tygodniu poznawaliśmy ptaki, które zostają u nas przez całą zimę. Niektórzy z nas przynieśli słoninki dla sikorek i specjalną kulkę z różnymi ziarenkami i tłuszczykiem. Mogliśmy obserwować z okna naszej sali "Ptasią stołówkę. Wybraliśmy się także do Parku Zdrojowego aby dokarmiać kaczki..

w drugim tygodniu stycznia dowiedzieliśmy się skąd bierze się ciepło w naszym domu, do czego potrzebny jest termometr i jakie są jego rodzaje. Poznaliśmy właściwości magnesu.

W kolejnym tygodniu mieliśmy bardzo dużo pracy ponieważ zbliżało się święto Babci i Dziadka.

W środę, 23 stycznia odwiedzili nas mili goście. Mimo, że był mroźny styczniowy dzień w przedszkolu było ciepło i uroczyście. Nasza grupa przygotowała przedstawienie "Bałwanek i jego goście" . Każdy z nas dostał rolę w przedstawieniu. Wykonaliśmy też prezenty - niespodzianki. Pani Dyrektor przywitała gości, a Kuba rozpoczął część artystyczną. Kacper poradził Dziadkom, jakie powinny być wnuki. Zaśpiewaliśmy piosenkę o Babci i Krzysio jako Bałwanek przyjmował gości. Były nimi Wiewióreczki - Martynka, Julka i Emilka. Przyniosły orzeszki, aby Dziadek z Babcią nie zapominali, że i oni byli kiedyś mali. Przyszły też Niedźwiadki - Igor i Dominik i przynieśli miodek. Po nich Żabki - Amelka i Lenka trochę zasmucone, że nie mają pieniążków na prezenty ale mogą oddać swoje serduszka. Była też Myszka - Zuzia, która przyniosła serek na dobry humor i zaśpiewała piosenkę. Po Myszce przyszedł Kotek - była nim Patrycja. Wspomniała, jak bardzo lubi kiedy Dziadzio opowiada bajki i przyniosła mu poduszeczkę. Później przyszli Pasterze - Tymek, Ksawery i Maciuś. Przynieśli serdaki, które przydadzą się w styczniowe, mroźne dni. Do Bałwanka przyszły też Dzieci - Gabrysia i Antek i złożyły piękne życzenia. Na koniec wszyscy zaśpiewali piosenkę o Babci i Dziadku. Za występ otrzymaliśmy gromkie brawa. Następnie odbyło się składanie życzeń i wręczanie prezentów, które samodzielnie wykonaliśmy. Kolejnym punktem uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

 

                                                                                                                  

 

 

                                                                                                                  

 

 

                                                                                                                  

 

 

Luty

Drugiego lutego wzięliśmy udział W Gminnym Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Obrzędów Bożonarodzeniowych w Nałęczowskim Ośrodku Kultury. Większość z nas przebrała się: były aniołki, diabełki, Maryja, pasterze. Kiedy wyszliśmy na dużą scenę, mieliśmy trochę tremę. Zaśpiewaliśmy kolędę "Przybieżeli do Betlejem posterze", na gitarze grał pan rytmik. Zdobyliśmy statuetkę za zajęcie pierwszego miejsca (!) w kategorii przedszkola, z którego byliśmy bardzo dumni. To dla nas wielki sukces.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugim ważnym wydarzeniem był Bal Karnawałowy. Były piękne stroje przygotowane przez  rodziców. Nasza szatnia na czas zabawy zamieniła się w piękną salę balową. Były tańce, konkursy, prezentacja strojów , słodki poczęstunek. Razem z nami bawiły się wróżki ze szkoły podstawowej. Uczniowie z klasy czwartej ze szkoły podstawowej przygotowali dla nas przedstawienie"O smoku, który nie porywał dziewcząt".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marzec

     W pierwszym tygodniu marca obserwowaliśmy, czy  sprawdza się przysłowie "W marcu , jak w garncu". Rozmawialiśmy o marcowej pogodzie i wykonaliśmy kolorowe parasole, które są potrzebne na przedwiosenne spacery.

Drugi tydzień upłynął nam na poznawaniu urządzeń elektrycznych. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: Skąd bierze się prąd? Poznaliśmy różne źródła energii, takie jak: woda i wiatr.

W trzecim tygodniu szukaliśmy zwiastunów wiosny. Bezskutecznie - zima królowała na dobre. Wspólnie wykonaliśmy Marzannę. 21marca w ogrodzie przedszkolnym żegnaliśmy zimę, paląc kukłę Marzanny i wołając: "Marzanno, Marzanno - ty zimowa panno! Ciebie żegnamy -  wiosnę witamy!". Potem były piosenki i wierszyki o wiośnie oraz wspólne zabawy.

 

 

 

 

 

Ostatni tydzień upłynął na świątecznych przygotowaniach. Dzięki naszym gościom  dowiedzieliśmy się o polskich zwyczajach wielkanocnych w naszym regionie. Odwiedziła nas pani Sabina Rybka, która pokazała nam jak wykonać wielkanocne i wiosenne ozdoby.

Drugim gościem była pani Lucyna Chudy - regionalistka, emerytowana nauczycielka. Była pogadanka, pokaz symboli świątecznych i wspólna zabawa. Po tym spotkaniu wiedzieliśmy dużo więcej o świętach.

 

 

 

 

 

 

 

  Wykonaliśmy stroiki świąteczne  na "Kiermasz Wielkanocny". Nasze prace bardzo się podobały i wszystkie znalazły nabywców.

Pani Dyrektor zaprosiła dzieci ze wszystkich grup i pracowników przedszkola na spotkanie. Śpiewaliśmy świąteczne piosenki, były życzenia i słodki poczęstunek.

 

 

Kwiecień

   W pierwsze dni kwietnia  "wybraliśmy się w kosmos". Wyprawa była ciekawa. Poznaliśmy naszą galaktykę trochę bliżej. Przyjrzeliśmy się planetom krążącym wokół słońca, wybraliśmy się rakietą na księżyc, przypomnieliśmy sobie postać Mikołaja Kopernika.

        Królestwo zwierząt -  to temat na kolejny tydzień kwietnia. Każdy z nas mógł poopowiadać o swoim ulubiony zwierzątku. Ustaliliśmy zasady, jak trzeba się zachować, gdy napotkamy nieznajomego psa, co zrobić, gdyby był on agresywny. Byliśmy w dżungli i na sawannie, sprawdziliśmy, co robią zwierzęta w lesie.

Byliśmy także w szkole podstawowe - w odwiedzinach, w klasie III. Wychowawczynią tek klasy jest pani Ewa Gajkoś. Dzieci przygotowały przedstawienie o zwyczajach świątecznych, były wspólne zabawy, zwiedzanie szkoły.

 

 

 

 

       W trzecim tygodniu kwietnia utrwaliliśmy sobie wiadomości "Jak dbać o nasze zdrowie?". Od razu w poniedziałek nasze zajęcia ruchowe poprowadziła nasza dobra znajoma, pani Agnieszka Godlewska. Była rozgrzewka całego ciała. Każdy z nas się bardzo starał, aby ćwiczenia wykonywać solidnie. Później nasza instruktorka sportu zabrała nas w daleką podróż. Dowiedzieliśmy się, co robi mały Indianin. Ta opowieść była bardzo ciekawa, ale trochę się zmęczyliśmy. Potem były wspólne rozmowy z naszym gościem.

 

 

 

 

 

 

W czwartek wykonywaliśmy "Cudaczki - zwierzaczki" z jajek, sałaty, rzodkiewki, szczypiorku. Każdy wyczarował swojego cudaczka. A później  mogliśmy je zjeść. Były naprawdę smakowite i zdrowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

    Dostaliśmy też drugie zaproszenie  do szkoły podstawowej na lekcję gdzie my byliśmy uczniami. Lekcję przeprowadziła wychowawczyni klasy drugiej "A" pani Zosia Grzywacz - Piotrowska. Tematem naszej lekcji była majowa łąka. Podzieliliśmy się wiadomościami jakie mamy.Następnie odgadywaliśmy zagadki słuchowe kto mieszka na łące. Pani zaprosiła nas do ławek i powiedziała o kolejnym zadaniu. Mieliśmy ozdobić sylwety motyli, pszczół i biedronek. Następnie przyklejaliśmy na duże kartony i wychodziły piękne prace. "Tańcem na majowej łące" zakończyliśmy naszą lekcję. Ostatnią atrakcją było rysowanie na tablicy interaktywnej.

 

 

 

 

 

 

 

     W piątek wybraliśmy się do Uzdrowiskowego Szpitala Kolejowego w Nałęczowie. Naszym przewodnikiem była mama Antka, pani Ewelina Gzara. Zwiedzanie zaczęliśmy od recepcji, potem pojechaliśmy windą na drugie piętro. Mogliśmy zobaczyć , a niektóre chętne dzieci mogły sprawdzić, jakie zabiegi wykonują w tym sanatorium. Pracownicy wykonujący zabiegi chętnie opowiadali nam o swojej pracy,nawet napotkani kuracjusze rozmawiali z nami. Było miło i bardzo ciekawie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maj

 

  W pierwszym tygodniu maja wybraliśmy się do Biblioteki Miejskiej im. Faustyny Morzyckiej. Tam panowie związani z Nałęczowem czytali nam wesołe wierszyki i bajeczki. Później pani Jola Błaszczyk oprowadziła nas po bibliotece. Każdy z nas mógł sobie wybrać i wypożyczyć książkę.

 

 

 

 

 

  w drugim tygodniu wybraliśmy się na majową łąkę. Byliśmy małymi badaczami przyrody. Podziwialiśmy jak pięknie kwitną trawy i inne rośliny rosnące na łące. Spotkaliśmy różnobarwne motyle, ślimaki i biedronki.

   Szesnastego maja braliśmy udział w otwarciu Pokonkursowej Wystawy "Pocztówka z Nałęczowa" w Nałęczowskim Ośrodku Kultury. Część artystyczną przygotowały wszystkie przedszkolaki. Nasza grupa mówiła wierszyki o Nałęczowie.Potem było rozdanie nagród i słodki poczęstunek dla gości i  wszystkich dzieci .Był też tort z budynkiem Ochronki , bardzo wszystkim smakował.

 Kolejny tydzień poświęcony był rodzinie. Każdy z nas chętnie opowiadał o swoich rodzicach i podkreślał jak bardzo ich kocha. Szykowaliśmy prezenty niespodzianki . Uczyliśmy się piosenek.Były próby przedstawienia "Bajka z życzeniami".

 

 

Czerwiec

 

   Pierwszego czerwca odbyła się I Mini Olimpiada. brały w niej udział starsze grupy z przedszkola. Każda miała swój kolor. My mieliśmy kolor zielony.Impreza rozpoczęła się przyrzeczeniem uczestników. Było kilka konkurencji, walka była wyrównana, dawaliśmy z siebie wszystko. Zdobyliśmy drugie miejsce razem z grupą IV. Były medale, nagrody i dyplomy.

 

 

 

    Trzeciego czerwca w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dziecka. Na przekór pogodzie u nas było wesoło. Były zabawy muzyczno- ruchowe z wodzirejem. Lody od państwa Pawłowskich z cukierni.Dostaliśmy prezenty przygotowane przez rodziców. Wzięliśmy też udział w przedstawieniu teatralnym pt:"Śpiąca Królewna".

    Piątego czerwca w środę odbył się Dzień Rodziny. Zaprosiliśmy rodziców na nasze przedstawienie. Każdy z nas wcielił się w bajkową postać. Był Jaś i Małgosia, Baba Jaga, Rybak ze złotą rybką, wróżki, wilki Czerwony Kapturek, Calineczka i elfy, Królewna Śnieżka i Krasnale, król i królowa.Po przedstawieniu złożyliśmy życzenia i wręczyliśmy prezenty. Razem z rodzicami poszliśmy do sali gimnastycznej szkoły podstawowej aby się wspólnie bawić, tańczyć i śpiewać. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek.po zabawie zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola na obiad.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do fotogalerii naszej grupy, gdzie znajdują się zdjęcia z tych wydarzeń.

 

 

 

 

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )