Klub Malucha

Twórczość plastyczna jest jedną z ważniejszych form działalności dziecka w wieku przedszkolnym. Dzięki niej dziecko pobudza i wyraża własne myśli i emocje, zaspokaja naturalną potrzebę ekspresji.

Twórczość dziecięca jest czynnością odruchową, instynktowną i podświadomą. Małe dziecko przeżywa podczas tworzenia radość, zadowolenie, które pobudzają je do dalszej zabawy zarówno formą jak i barwą a widoczne efekty własnej działalności motywują dzieci do dalszych poszukiwań własnej drogi artystycznej. Wychodząc temu naprzeciw należy zaproponować dziecku różnorodne formy ekspresji, tak by dać mu możliwość odkrywania, eksperymentowania a poprzez to czerpanie radości z obcowania ze sztuką w największym tego słowa znaczeniu ale i ze światem barw, kolorów, faktur, przedmiotów, przyrody nieożywionej i ożywionej.

Dziecko podczas aktu tworzenia uzewnętrznia myśli i uczucia, które trudne byłyby do wyrażenia słowami.

Plan pracy kółka plastycznego

Wspomnienia z wakacji – W górach

Technika łączona: collage, farba plakatowa, materiał przyrodniczy. Praca wieloetapowa.

Pejzaż jesienny

Technika: płaskorzeźba w masie solnej, farba akrylowa, lakier bezbarwny akrylowy. Praca wieloetapowa.

Wazon na jesienny bukiet

Forma przestrzenna. Technika łączona: wydzieranka z kolorowych gazet, farba akwarelowa, farba akrylowa złota, lakier akrylowy, kolorowy sznurek. Praca wieloetapowa.

Świąteczne Anioły

Technika łączona płaska: wydzieranka z papierów o motywach świątecznych, collage z materiałów florystycznych i pasmanteryjnych. Praca wieloetapowa.

Zimowe drzewo

Forma przestrzenna, z wykorzystaniem różnorodnych materiałów: gałęzie drzew, drut, masa solna, wata kosmetyczna moczona w kleju, farba plakatowa biała, brokat srebrny. Praca wieloetapowa.

W krainie pingwinów

Kompozycja płaska z wykorzystaniem elementów techniki decupage, collage.

Praca wieloetapowa.

Drzewko szczęścia

Collage, malowanie farbą temperą na tekturze, malowanie farba akrylową.

Potrzebne materiały: reprodukcja wybranych dzieł Gustawa Klimta, tektura, farba plakatowa, złota farba akrylowa, materiały odpadowe – folie bąbelkowe, plastikowe tacki itp.

Sztuka w ciągłym ruchu

Malowanie farba temperą, bez użycia wody.

Potrzebne materiały: reprodukcje wybranych dzieł Vincenta van Gogha, farba tempera, blok techniczny formatu A3, szpachelki malarskie.

Portret mojej mamy

Kompozycja płaska, praca inspirowana dawnymi fotografiami czarno-białymi, technika łączona, farba akwarelowa czarna, czarny tusz kreślarski, węgiel drzewny, farba akrylowa złota i srebrna (ramka).

Praca wieloetapowa.

Pejzaż z kropek

Malowanie farbą temperą przy użyciu patyczków do uszu.

Potrzebne materiały: blok techniczny formatu A5, farby tempery w różnych kolorach, reprodukcje obrazów George'a Seurata.

Ponadto: przygotowanie prac na bieżące konkursy plastyczne.

Organizacja wystawy prac wykonanych podczas realizacji programu.